הסכם ממון פרק ב'

לייעוץ עם עורך דין

הסכם ממון פרק ב'  

הסכם ממון הוא אחד הנושאים המדוברים בשנים האחרונות, ומעניק שקט נפשי לזוגות שבחרו לשזור את חייהם יחד, אך מצד שני לחשוב כל אחד על האינטרס הכלכלי שלו במקרה של פרידה.

ישנם סוגים שונים של הסכמי ממון, כמו גם מצבים שונים שבהם זוגות מחליטים יחד לחשוב על עתידם הכלכלי ובעיקר למנוע מחלוקות הקשורות לרכוש בעת פרידה. כידוע, נושא הרכוש מביא לא מעט זוגות לכותלי בית המשפט, עם אמוציות שליליות, סכסוכים ומריבות המותירים תחושה לא נעימה, בעיקר מול האדם שהיה אהבת חייהם. ההסכם למעשה מונע סכסוכים עקובים מדם, ולכן עליו להיות מנוסח בצורה ברורה, הוגנת וכמובן לשמור על האינטרסים של שני הצדדים – גם לצד המגיע עם רכוש רב וגם לצד השני.


מהו הסכם ממון באופן כללי?

הסכם ממון הוא חוזה לכל דבר בעל תוקף משפטי, הנערך בין בני זוג במצבים שונים בחיים כמו הסכם ממון נישואים אזרחיים, הסכם ממון ידועים בציבור, הסכם ממון פרק ב' וכ'ו. מטרתו העיקרית של ההסכם להסדיר בהסכמה בין בני הזוג  את העניינים אשר עשויים להיות שנויים במחלוקת במקרה של פרידה, כאשר עניינים אלה יכולים להיות לא רק קשורים לרכוש, אלא גם על חינוך הילדים, משמורת, מזונות, אופי הפרדה באם תהיה, חלוקת הרכוש במקרה של פטירה ועוד. את הסכם זה עורכים על ידי עורך דין לענייני משפחה המוסמך לערוך הסכמי ממון ועליו לקבל אישור של נוטריון.


הסכם ממון פרק ב'

עם העלייה באחוזי הגירושין, באופן טבעי ישנם זוגות רבים המתחילים את פרק ב' בחיים. חלקם בוחרים להינשא כדת משה וישראל, חלקם כידועים בציבור וחלקם נישאים בנישואים אזרחיים. כל אחד על פי דרכו. המשותף לכולם הוא הרצון להגן על הנכסים שצברו, הרי הם מגיעים עם ניסיון וחוו על בשרם פרידה הכוללת את חלוקת הרכוש ומעוניינים לפתוח דף חדש, אך באותה נשימה להיות בשליטה על עתידם הכלכלי וכמובן על ממונם שצברו ועמלו עליו שנים רבות.

הסכם ממון פרק ב' מאפשר להיכנס למערכת יחסים בראש שקט ומופחת חרדה, כמו גם לדאוג לילדים מנישואים קודמים ולמנוע מחלוקות עתידיות גם במקרה של פרידה וגם במקרה של פטירה. ההסכם מאפשר לבני הזוג להסדיר את כל עניין הרכוש, בין אם מדובר על רכוש קודם או רכוש משותף שיצברו בני הזוג במהלך חייהם המשותפים.


תוקפו של הסכם ממון פרק ב' במקרה של פטירה

כפי שאמרנו, מטרתו של הסכם ממון בפרק ב' להסדיר את חלוקת הרכוש בין בני הזוג במקרה של פרידה, כך שכל אחד מבני הזוג יוכל להגן על ממנו ונכסיו. אולם, במקרה של פטירה, חשוב להבין שחלים דיני הירושה במקרה ולא קיים הסכם ממון, כלומר ללא צוואה וללא הסכם ממון הרכוש יתחלק שווה בשווה בין בן הזוג השני לבין הילדים (במידה ויש), גם אם הם ידועים בציבור ובן הזוג השני יוכיח זאת. בני זוג שמעוניינים בהפרדה רכושית, צריכים לערוך הסכם ממון המסדיר את עניין חלוקת הרכוש, וזאת בנוסף לצוואה במידה ויש.

לסיכום, הסכם ממון חיוני מאוד לכל זוג, בין אם מדובר על זוג שנישא בנישואים אזרחיים, ידועים בציבור וקל וחומר כאשר מדובר על פרק ב' שבו מעורבים גם ילדים מנישואים קודמים. את ההסכם ניתן לערוך לפי בקשת בני הזוג ולכלול בתוכו כל סוגיה שעלולה לצוץ במקרה של פרידה או פטירה, החל מחלוקת הרכוש, אורח החיים, חינוך הילדים, התנהלות במקרה של פרידה ועוד.