הסכם ממון נישואים אזרחיים

לייעוץ עם עורך דין

הסכם ממון נישואים אזרחיים

הסכם ממון הוא אחד הנושאים המדוברים בשנים האחרונות, ומעניק שקט נפשי לזוגות שבחרו לשזור את חייהם יחד, אך מצד שני לחשוב כל אחד על האינטרס הכלכלי שלו במקרה של פרידה , ישנם סוגים שונים של הסכמי ממון, כמו גם מצבים שונים שבהם זוגות מחליטים יחד לחשוב על עתידם הכלכלי ובעיקר למנוע מחלוקות הקשורות לרכוש בעת פרידה. כידוע, נושא הרכוש מביא לא מעט זוגות לכותלי בית המשפט, עם אמוציות שליליות, סכסוכים ומריבות המותירים תחושה לא נעימה, בעיקר מול האדם שהיה אהבת חייהם. ההסכם למעשה מונע סכסוכים עקובים מדם, ולכן עליו להיות מנוסח בצורה ברורה, הוגנת וכמובן לשמור על האינטרסים של שני הצדדים – גם לצד המגיע עם רכוש רב וגם לצד השני.


מהו הסכם ממון באופן כללי?

הסכם ממון הוא חוזה לכל דבר בעל תוקף משפטי, הנערך בין בני זוג במצבים שונים בחיים כמו הסכם ממון נישואים אזרחיים, הסכם ממון ידועים בציבור, הסכם ממון פרק ב' וכ'ו. מטרתו העיקרית של ההסכם להסדיר בהסכמה בין בני הזוג  את העניינים אשר עשויים להיות שנויים במחלוקת במקרה של פרידה, כאשר עניינים אלה יכולים להיות לא רק קשורים לרכוש, אלא גם על חינוך הילדים, משמורת, מזונות, אופי הפרדה באם תהיה, חלוקת הרכוש במקרה של פטירה ועוד. את הסכם זה עורכים על ידי עורך דין לענייני משפחה המוסמך לערוך הסכמי ממון ועליו לקבל אישור של נוטריון.


הסכם ממון נישואים אזרחיים

כיום זוגות רבים מעוניינים לממש את אהבתם באמצעות נישואים אזרחיים בחו"ל, אם זה בקפריסין שפופולרית מאוד או במדינות אחרות. הסיבות לך יכולות להיות אידיאולוגיות, אי הכרה במוסד הרבני או אי יכולת להתחתן בדרך המסורתית בשל היותם מסורבי חיתון או בני אותו מין. חשוב להבין שמדינת ישראל מכירה בנישואים אזרחיים שנעשו בחו"ל מבחינה משפטית והם מהווים נישואים לכל דבר ועניין, ממש בדומה לנישואים רגילים כדת משה וישראל, הן מבחינת המוסדות והגופים השונים, והן מבחינת התוצאות המשפטיות במקרה של גירושין.


כיצד חלוקת הרכוש תיעשה במקרה של פרידה?

נישואים אזרחיים אינם פוטרים את הצורך בגירושין בבית הדין הרבני, למרות שרבים סבורים כי טקס אזרחי שנעשה בחו"ל יפטור אותם ממעבר בבית הדין הרבני במקרה של פרידה. חשוב להבין שגם מי שנישא בנישואים אזרחיים בחו"ל, יאלץ לגשת לבית הדין הרבני על מנת להתגרש או לבצע התרת נישואים בבית המשפט לענייני משפחה. לדוגמה, זוגות יהודים יאלצו להתגרש בבית הדין הרבני, בעוד זוגות מעורבים ופסולי חיתון יבצעו תהליך של התרת נישואים בבית המשפט.

אם כך, במקרה של פרידה בית הדין הרבני או בית המשפט מחלק את הרכוש של בני הזוג שווה בשווה, אלא אם קיים הסכם ממון ידועים בציבור. בהיעדר הסכם ממון עלולים להיווצר מחלוקות רבות סביב נושא הרכוש, במיוחד אם צד אחד טוען שרכש נכסים טרם החתונה, או קיבל ירושה וכו'.


ההכרה של הרשויות בהסכמי ממון נישואים אזרחיים/ידועים בציבור

הסכם ממון נישואים אזרחיים יעיל לא רק כדי להסדיר את העניינים האישיים של בני הזוג, אלא גם מוכר גם על ידי הרשויות והגופים הפיננסים. לדוגמה, אם בני הזוג מעוניינים ליטול משכנתא יחד גם כאשר אינם נשואים כדת משה וישראל, הם יוכלו להציג את  הסכם ממון המעגן את כל ההסכמות הרכושיות ולהמשיך בתהליך. דבר נוסף, הם יוכלו לזכות בזכויות שונות במקרה של חלילה פטירה של אחד מבני הזוג לדוגמה לקבל קצבת שארים וכו'.

לסיכום, הסכם ממון חיוני מאוד לכל זוג, בין אם מדובר על זוג שנישא בנישואים אזרחיים, ידועים בציבור וקל וחומר כאשר מדובר על פרק ב' שבו מעורבים גם ילדים מנישואים קודמים. את ההסכם ניתן לערוך לפי בקשת בני הזוג ולכלול בתוכו כל סוגיה שעלולה לצוץ במקרה של פרידה או פטירה, החל מחלוקת הרכוש, אורח החיים, חינוך הילדים, התנהלות במקרה של פרידה ועוד.