הסכם ממון מחיר – מה צריך לקחת בחשבון?

לייעוץ עם עורך דין

הסכם ממון מחיר – מה צריך לקחת בחשבון?

הסכם ממון אומנם לא נשמע כמו מחווה רומנטית, אך לא בכדי הוא הפך לפופולרי מאוד, בעיקר בקרב זוגות העומדים להינשא ולפני בפרק ב'. להסכם ממון יש משמעות שהיא הרבה מעבר למחיר, הרי כפי שאתם יודעים אין מחיר לחופש כלכלי ושווה לשלם כל סכום כדי למנוע מחלוקות וסכסוכים שיכולים להיות במקרה של פרידה.


מהו הסכם ממון ולמה הוא כל כך חשוב?

הסכם ממון נועד להסדיר מגוון רחב של סוגיות בין בני הזוג, הן סוגיות הקשורות לחלוקת הרכוש במקרים של פרידה, סוגיות הקשורות להתנהלות במערכת היחסים וחלוקה במקרה של פטירה. הסכם ממון הוא חוזה לכל דבר, ולכן עליו להיות הוגן ומוסכם על שני הצדדים. את ההסכם  עורכים אצל עורך דין לענייני משפחה המתמחה בתחום עריכת חוזים והסכמים שיוכל לערוך בצורה משפטית כל סוגיה, על מנת למנוע מחלוקות עתידיות.


כמה זה עולה?

חשוב שלדעת שהסכם ממון מחיר משתנה מעורך דין לעורך דין, ולרוב נע בין 2,500-5,000 שקלים בתוספת מע"מ. כמובן שהמחיר יכול לעלות בהתאם לסוגיות ולבקשות הייחודיות שתרצו, כך למשל אם מדובר על בני זוג בעלי רכוש רב, באופן טבעי ההסכם יכלול פרטים רבים (כמו עסקים, דירות, מניות וכו'), ולכן המחיר יהיה גבוה יותר. כמובן שיש עורכי דין יקרים יותר (המוניטין כמובן בהתאם), הגובים על עריכת ההסכם סכום של 8,000 שקלים ויותר.


בעת עריכת ההסכם יש לקחת בחשבון את שני התשלומים הבאים:

ראשית, יש לשלם על שירות עריכת ההסכם לעורך הדין על עבודתו. שנית, יש תשלום נוסף והוא אישור ההסכם שיכול להיות אצל סמכות משפטית כמו נוטריון או בבית המשפט המעניק להסכם תוקף משפטי. במקרים של אישור הסכם ממון לפני הנישואין, יש צורך רק באישור נוטריון, אך במקרה של זוג נשוי יש לקבל אישור של בית המשפט. כמו כן, במידה ובני הזוג ערכו הסכם ממון לפני הנישואין, רגע לפני החתונה עליהם לפנות לבית המשפט כדי לאשר דרכו את ההסכם.


כמה עולה לאשר את ההסכם אצל נוטריון או בבית המשפט?

העלות של אישור נוטריון על הסכם ממון היא 367 שקלים (נכון לשנת 2021), כאשר לכל אימות של דף ישנה תוספת של 64 שקלים. מחיר זה הוא על פי מחירי הנוטריונים בשוק. שימו לב, גם אם תערכו את ההסכם אצל עו"ד לענייני משפחה שהוא גם נוטריון, יש לשלם בנפרד את העלות של אימות ההסכם. במקרה של אישור הסכם ממון מחיר מול בית משפט, יש לשלם אגרת אישור בעלות של 453 שקלים (נכון לשנת 2021).


מה שירות עריכת הסכם ממון כוללת?

אחרי שהבנו את המחירים של עריכת הסכם ממון, בואו נראה מה השירות כולל. נציין כי תמורת מחיר זה תקבלו שירותי עריכת הסכם וכתיבתו. השירות לרוב יינתן בפגישה אישית עם עו"ד במשרדו, כאשר הוא ירכז את כל הסוגיות והסעיפים החשובים לשני בני הזוג וינסח הסכם מפורט מאוד מבחינה כלכלית ומשפטית. המטרה היא לערוך את ההסכם בצורה מדויקת מאוד על מנת למנוע פרשנויות ואי הבנות במקרה של פרידה או פטירה. כמו כן, במהלך הפגישה יעניק לכם עורך הדין ייעוץ משפטי ויסייע במתן כיוונים כלליים להסכם, על מנת שיהיה הוגן לשני הצדדים.


האם כדאי לערוך הסכם ממון לבד?

מומלץ שלא, אלא בעזרת עורך דין.  ניתן לערוך הסכם ממון לבד ולאחר מכן לפנות לבית המשפט או לנוטריון על מנת לאשר אותו, אך חשוב להבין שהסכם ממון הוא חוזה לכל דבר וכל מילה בו חשובה ויכולה לקבל פרשנויות משפטיות שונות, ולכן עריכת ההסכם עם עורך דין לענייני משפחה יכולה להשיג לכם את המטרה ולמנוע סכסוכים ומחלוקות בעתיד, הרי לשם כך התכנסתם.