הסכם ממון ידועים בציבור

לייעוץ עם עורך דין

החשיבות של עריכת הסכם ממון ידועים בציבור

בעידן המודרני יותר בני זוג מעוניינים לוותר על נישואין כדת משה וישראל ממגוון סיבות, ובוחרים לחיות את חייהם יחד ללא נישואין. כדי למנוע מחלוקות עתידיות במקרה של פרידה, יש להסדיר ולעגן את העניינים הכספיים בחוזה, הלוא הוא הסכם ממון לידועים בציבור. כאן בכתבה תוכלו לקבל את כל המידע על ההסכם, החשיבות שלו, היתרונות, מה הוא כולל ואיך עובד התהליך.

ידועים בציבור הם בני זוג שהחליטו לחיות את חייהם יחד, אך בחרו שלא להינשא זה לזו כדת משה וישראל ממגוון רחב של סיבות. בעידן המודרני מגמת ידועים בציבור הופכת לנפוצה יותר ויותר, ולכן חשוב להבין גם את המשמעות המשפטית של ידועים בציבור ולפעול בהתאם. רק נציין שמבחינת החוק, על ידועים בציבור חלה חזקת השיתוף בדומה לזוגות נשואים, אך בשינויים קלים מאוד. משמעות הדבר היא שכאשר בני הזוג צוברים (כל אחד בנפרד) רכוש בתקופת הזוגיות, הוא יחשב כמשותף ושייך לשניהם, אלא אם תוכח הפרדה רכושית בין בני הזוג, כלומר, יערך הסכם ממון ידועים בציבור.

קצת על ההגדרה של ידועים בציבור

במדינת ישראל ידועים בציבור היא תופעה נפוצה ביחס למדינות מערביות אחרות, וניתן להבין למה. הדת בישראל אינה מאפשרת לכל אדם להינשא, בין אם אלה מסורבי חיתון כמו כהן המעוניין להתחתן עם גרושה או אלמנה, בני זוג שאחד מהם אינו יהודי על פי ההלכה, זוגות חד מיניים וכמובן זוגות שמבחירה אינם מעוניינים להינשא בשל אי הכרה בממסד הדתי, כדוגמת פרק ב' וכו'.

חשוב להבין כי ההגדרה של "ידועים בציבור" אינה פשוטה וגוררת אחריה מאבקים רבים הן בין בני זוג אשר קיימו משק בית משותף ונפרדו, והן במקרה של פטירה במסגרת תיקי ירושה, שאז במקרים רבים מתגלה סכסוך בין היורשים החוקיים לבין הידוע/ה בציבור. אם ננבור בתקדימים בנושא זה, נמצא מחלוקות רבות במגוון נושאים הקשורים לרכוש וילדים בין ידועים בציבור, ולכן הפתרון הטוב ביותר הוא לעגן את כל נושא הרכוש בהסכם ממון ידועים בציבור.

כיצד מחלקים את הרכוש במידה ואין הסכם ידועים בציבור?

רק נציין כי במקרה של מחלוקת בעניין רכוש ופרידה, לפי פסיקתו של בית המשפט העליון, ההכרה בידועים בציבור, דורשת הוכחה של שני תנאים בסיסיים שהם מסגרת של חיי אישות כבעל ואישה וניהול משק בית משותף. במקרה שהוכח כי שני התנאים הללו התקיימו במשך השנים, חלוקת הרכוש תעשה שווה בשווה בין בני הזוג במקרה של פרידה, כפי שמסדיר "חוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל”ג- 1973". מובן שיכולות לצוץ מחלוקות וסכסוכים לגבי חלוקת הרכוש, דבר אשר פוגע בשני הצדדים ומוביל לאמוציות שליליות.

המטרה של הסכם ידועים בציבור

כפי שאמרנו, יש לא מעט מחלוקות שיכולות לצוף במקרה של פרידה, ולכן המטרה העיקרית של הסכם ממון בין ידועים בציבור היא להסדיר את כל נושא הרכוש המשותף, כלומר למי שייך וכמה במקרה של פרידה. כמו כן, במסגרת הסכם זה ניתן לכלול סוגיות נוספות הקשורות להתנהלות היומיומית לפי בקשת בני הזוג כמו פתיחת חשבון בנק משותף, גידול הילדים וחינוכם, מימון הוצאות משק הבית המשותף ועוד.

סוגיית הפרדה רכושית

מכיוון שאחת המטרות המרכזיות של הסכם ידועים בציבור הוא הפרדה רכושית, מרבית ההסכם עוסק בסוגיה זו. כמובן שההסדר יהיה הוגן לשני הצדדים ויהיה מושפע ממספר פרמטרים: לדוגמה  גילם של בני הזוג, הרכוש אותו צברו בנפרד טרם תחילת הזוגיות, האם בני הזוג מעוניינים להביא ילדים יחד או לא, האם אחד מהם הגיע עם רכוש או ירושה וכך הלאה. לפי נתונים אלו עורכים את ההסכם בהתאם לדרישות בני הזוג.

עוד סוגיה בה דנים במהלך עריכת ההסכם היא הפרדה מוחלטת או שיתוף, כלומר סיווג הרכוש הנפרד והמשותף של בני הזוג, כך שבמקרה של פרידה החלוקה תהיה ברורה לשני הצדדים. לדוגמה, הפרדה מוחלטת יכולה להיות הפרדה של הכספים ויצירת חשבון משותף של כל ההוצאות הקשורות למשק הבית. ההסכם למעשה קובע איזה רכוש יהיה פרטי השייך רק לאחד מבני הזוג, לדוגמה דירה שנרכשה טרם תחילת הזוגיות, או רכוש שיהיה מוגדר כמשותף לשני הצדדים ובמקרה של פרידה הרכוש יחולק שווה בשווה ביניהם.

דבר נוסף שדנים בו במהלך עריכת הסכם ממון ידועים בציבור הוא השינויים שייווצרו במהלך הזוגיות לאחד מהצדדים. לדוגמה, במידה ואחד מבני הזוג יקבל סכום כסף שיכול להיות ירושה, מניות בחברה שעבד, פיצויים, ביטוחים פיננסים וכו'. כמו כן, ניתן לדון גם במקרים שאינם קשורים לרכוש כמו סוגיית גידול וחינוך הילדים, במקרה של פרידה כיצד הדבר יעשה לדוגמה באמצעות מכתב ואיקס ימי התראה מראש על מנת שהצד השני יוכל להתארגן ולמצוא דירה וכך הלאה.

היתרונות הבולטים של הסכם ידועים בציבור

שקט כלכלי לשני הצדדים

חשוב להבין שתחילתו של קשר רומנטי מלווה בביטחון רב ואהבה גדולה, ולכן כל עוד הכל מתנהל על מי מנוחות מומלץ לדאוג לשקט כלכלי גם במקרים פחות נעימים. הסכם ממון לידועים בציבור מאפשר לשני בני הזוג לשמור על רמת חייהם במקרה של פרידה, וכמובן למנוע סכסוכים עתידיים עקובים מדם.

הכרה רשמית בזוגיות

בשונה מזוגות נשואים, ידועים בציבור אינם מקבלים הכרה כל שהיא מהסביבה ומהמשפחה הקרובה, ולכן ההסכם הופך את מערכת היחסים לרשמית בהרגשה האישית. דבר נוסף, חשוב להבין שהסכם ידועים בציבור מאפשר גם לקבל הכרה רישמית מול המוסדות הציבוריים והגופים השונים.

הסכם החיוני לפרק ב'

הסכם ממון קריטי מאוד למי שמעוניין בפרק ב', הרי בגילאים אלה אנשים צוברים רכוש שעמלו עליו שנים רבות, ולכן ההסכם מאפשר להם להגן על כספם והנכסים שיש ברשותם כמו דירות, רכבים, ירושות, ביטוחים פיננסים ועוד. דבר נוסף, ההסכם גם מגן על הזכויות של הילדים מנישואין קודמים במקרה של חלילה פטירה או פרידה, כך שניתן לעגן את חלוקת הרכוש במעמד ההסכם, גם אם מתכננים ילדים משותפים.

לסיכום, עריכת הסכם ממון ידועים בציבור נחשב לחיוני מאוד, במיוחד כאשר מדובר על פרק ב' או על זוגות ידועים בציבור שאינם מעוניינים להינשא מכל סיבה. ההסכם נותן מענה לכל הצרכים האישיים של בני הזוג,  תוך יצירת ודאות ובהירות משפטית בכל הנוגע לסוגיות הרכושיות המשותפות והנפרדות של בני הזוג.