הסכם ממון בין בני זוג

לייעוץ עם עורך דין

הסכם ממון לא פעם עולה לכותרות, לצערנו במקרים רבים כאשר מגיעים לכותלי בית המשפט בעיצומם של סכסוכים ומחלוקות עקובות מדם. אנשים תוהים כיצד הם לא ערכו קודם הסכם ממון, ובהחלט אפשר להבין אותם. עריכת הסכם ממון עורך דין יכול למנוע את הסכסוכים הללו, ולאפשר לכל אדם לחיות בביטחון כלכלי ולדעת מה יקבל במקרה של פרידה או פטירה.

כאן בכתבה נפרט על סוגי הסכמי הממון הקיימים, על החשיבות של עריכת הסכם שכזה ואיך בוחרים עורך דין שיידע לערוך הסכם ברור, מדויק וכזה שישרת את המטרה ברגע האמת. כמובן בתקווה שנגנוז את ההסכם ולא נעשה בו שימוש.

מהו הסכם ממון?

הסכם ממון דומה מאוד לכתיבה של צוואה אותה רבים מכירים, אך במקרה זה מדובר על שני בני זוג שיכולים להיות טרם נישואין, ידועים בציבור, בפרק ב' ואפילו בני אותו מין המעוניינים להסדיר מגוון סוגיות ביניהם ולקבל תוקף משפטי על הדברים שסוכמו. הסכם ממון הוא חוזה משפטי לכל דבר ועליו להיות מוסכם על שני הצדדים ולקבל אישור של נוטריון, ובמקרים מסוימים את אישורו של בית המשפט. בהסכם ממון עורך דין יכול להסדיר בין הצדדים את הסוגיות הבאות:

  • כל ענייני הרכוש – הקודם והמשותף
  • חלוקת הוצאות משק בית
  • חינוך וגידול הילדים
  • משמורת הילדים
  • הפרדה רכושית מוחלטת או משותפת
  • כל נושא הכספים כמו ירושות, פיצויים, מענקים וכו'
  • הגנה על עסקים וחברות
  • מזונות ילדים ומזונות אישה
  • התנהלות במקרה של פרידה

מובן שזוהי רשימה של סוגיות פופולריות העולות במהלך עריכת הסכם ממון אצל עורך דין, אך כאמור כל זוג יוכל להחליט את הסוגיות הרצויות, כאשר תפקידו של עורך הדין לנסח את הבקשות בצורה משפטית מדויקת והוגנת. רק נציין כי לעיתים קיימות בקשות שונות שלא תמיד נראות הגיוניות כמו למשל הסכם שבו הגבר ביקש שיופיע בהסכם שבת זוגו מתחייבת להגיע עמו לאירועים עסקיים לפחות 3 פעמים בחודש לבושה בשמלה מכובדת. כן היו מקרים כאלה ואפילו מוזרים יותר.

סוגי הסכמי ממון נפוצים

הסכם ממון לפני הנישואין

כל עוד המצב הרומנטי וורוד ויש אהבה, מומלץ לערוך הסכם ממון המסדיר את כל עניין הרכוש בין בני הזוג. לא פעם אחד מבני הזוג מגיע עם רכוש קודם, ומעוניין להגן על רכושו. מאידך, בני הזוג יצברו יחד רכוש במהלך חייהם, ולכן יש לעגן את כל הסוגיות הללו בחוזה, כך שבמקרה של פרידה כל אחד יוכל לשמור על ביטחון כלכלי.

הסכם ממון לאחר הנישואין

לא פעם זוגות מעוניינים לערוך הסכם ממון לאחר הנישואין, ואפילו כ- 10-20 שנה לאחר שהתחתנו. הסיבות לך מגוונות לדוגמה קבלת כספים בירושה ורצון להגן על הכספים, זוגות ששכחו לערוך את ההסכם לפני הנישואין או כאשר מרחפת אי וודאות בכל נושא מערכת היחסים. בכל מקרה, אף פעם לא מאוחר לערוך הסכם ממון עורך דין, אך במקרה זה יש לקבל אישור של בית המשפט על ההסכם.

הסכם ממון ידועים בציבור

ידועים בציבור הם זוג שבחרו שלא להינשא כדת משה וישראל דרך הממסד הרבני, אלא לחיות את חייהם יחד כידועים בציבור. חשוב להבין שחלה חזקת השיתוף בין בני הזוג בדומה לזוגות נשואים, אך בשינויים קלים מאוד, ולכן כאשר בני הזוג צוברים יחד רכוש הוא יחשב כמשותף ושייך לשניהם, אלא אם תוכח הפרדה רכושית, כלומר יערך הסכם ממון ידועים בציבור המסדיר את עניין חלוקת הרכוש. המטרה של ההסכם לשמור על האינטרסים הכלכליים של כל אחד, כך שבמקרה של פרידה או פטירה כל אחד ידע מה מגיע לו וכמה.

הסכם ממון נישואין אזרחיים

בדומה לידועים בציבור, ישנם בני זוג שאינם מעוניינים להינשא דרך הממסד הרבני, אלא דרך נישואין אזרחיים הנערכים בחו"ל. מדינת ישראל מכירה בנישואין אלו, אך במקרה של פרידה הגירושין יעשו דרך הרבנות. במקרה של זוג יהודים  הגירושין יעשו בבית הדין הרבני או דרך בית המשפט בהליך של התרת נישואין (לזוגות שאינם יהודים). גם במקרה זה הסכם ממון יכול להסדיר את כל העניינים הכספיים והסוגיות השונות בין בני הזוג, ולאפשר להם לשמור כל אחד על האינטרסים הכלכליים שלו.

הסכם ממון פרק ב'

כיום ישנם זוגות רבים המתחילים את פרק ב' בחיים, חלקם בוחרים להינשא כדת משה וישראל, חלקם כידועים בציבור וחלקם נישאים בנישואים אזרחיים. כמובן שכל אחד על פי דרכו. במקרה של פרק ב', שני בני הזוג מגיעים עם רכוש וחוו על בשרם חלוקת רכוש שווה בשווה מהקשר הקודם, ולכן הם למודי ניסיון ומעוניינים להסדיר מראש את עניין חלוקת הרכוש. ברוב המקרים, זוגות מעוניינים בהפרדה רכושית, כלומר כל אחד ייקח את רכושו במקרה של פרידה.

בפרק ב' הסכם ממון חיוני פי כמה וכמה, כיוון שברוב המקרים לבני הזוג יש ילדים מנישואין קודמים, והם מעוניינים להיות בשליטה על עתידם הכלכלי של הילדים. רק נציין כי בהיעדר הסכם ממון, במקרה של פרידה הרכוש יחולק שווה בשווה וכך גם במקרה של מוות הרכוש יחולק שווה בשווה בין הילדים לבין הידוע/ה בציבור.

איך לבחור עורך דין מומחה לעריכת הסכם ממון?

בחירת עורך דין לעריכת הסכם ממון היא לא עניין של מה בכך, הרי מדובר על הסכם משמעותי ועליו להיות מדויק, הוגן לשני הצדדים וכמובן מכיל את כל הסעיפים הקשורים לסוגיות הרצויות. ראשית, על עורך הדין להתמחות בדיני משפחה ובעל ניסיון בעריכת הסכמי ממון. מומלץ לוודא שעורך הדין עורך עבורכם הסכם מ -0, ולא לוקח הסכם קיים ומבצע בו שינויים, על מנת שכל הסוגיות תהיינה ברורות והוגנות. כמובן שיש לבדוק גם את ניסיונו של עורך הדין, את הכימיה בניכם וכדאי גם לקרוא ביקורות או לקבל המלצות מלקוחות קודמים.

לסיכום, ישנם סוגים שונים של הסכמי ממון, אך המשותף להם הוא הרצון ליהנות משקט כלכלי ולעגן את כל הסוגיות הקשורות לרכוש בהסכם הנחשב לחוזה לכל דבר. ההסכם אומנם רגיש מאוד ונעשה לרוב בתחילת הקשר הרומנטי, אך בסופו של דבר הוא משרת את שני הצדדים, גם את הצד המגיע עם ממון רב וגם את השני.

כמה זה עולה?

חשוב שלדעת שהסכם ממון מחיר משתנה מעורך דין לעורך דין, ולרוב נע בין 2,500-5,000 שקלים בתוספת מע"מ. כמובן שהמחיר יכול לעלות בהתאם לסוגיות ולבקשות הייחודיות שתרצו, כך למשל אם מדובר על בני זוג בעלי רכוש רב, באופן טבעי ההסכם יכלול פרטים רבים (כמו עסקים, דירות, מניות וכו'), ולכן המחיר יהיה גבוה יותר. כמובן שיש עורכי דין יקרים יותר (המוניטין כמובן בהתאם), הגובים על עריכת ההסכם סכום של 8,000 שקלים ויותר.

האם כדאי לערוך הסכם ממון לבד?

מומלץ שלא, אלא בעזרת עורך דין.  ניתן לערוך הסכם ממון לבד ולאחר מכן לפנות לבית המשפט או לנוטריון על מנת לאשר אותו, אך חשוב להבין שהסכם ממון הוא חוזה לכל דבר וכל מילה בו חשובה ויכולה לקבל פרשנויות משפטיות שונות, ולכן עריכת ההסכם עם עורך דין לענייני משפחה יכולה להשיג לכם את המטרה ולמנוע סכסוכים ומחלוקות בעתיד, הרי לשם כך התכנסתם.