הסכם ממון לפני ואחרי הנישואים

לייעוץ עם עורך דין

ההבדל בין הסכם ממון לפני הנישואין לבין הסכם ממון לאחר הנישואין


מה גורם ליותר ויותר זוגות לערוך הסכם ממון לפני הנישואין, והאם ניתן לערוך הסכם שכזה גם לאחר הנישואין? מסתבר שכן והוא הפך לפופולרי מאוד בשני המקרים. כאן בכתבה תוכלו לקבל את כל המידע על הסכם ממון ואיך עושים את זה נכון וברגישות.

הסכם ממון הפך בשנים האחרונות לנפוץ מאוד, אולי בשל העלייה המתמדת באחוזי הגירושין ואולי בשל הרווקות המאוחרת וגיל הנישואין שהולך ועולה מידי שנה. אם לפני כמה עשורים ממוצע גיל הנישואים היה הרבה מתחת לגיל 25, שהרי כיום הממוצע נושק לגיל 30. מצב זה מביא אנשים לצבור הון ונכסים ולעיתים גם ירושות עוד הרבה לפני התמסדותם והקמת משפחה, מה שגורם להם לחשוש לכספם, ובצדק.

אם לכל זה נוסיף את אחוזי הגירושין בישראל שעבר ממזמן את רף ה- 50%, נראה שהחשש לאבד מחצית מההון שכל זוג מביא עמו גדול, ולכן לא פלא שהסכם ממון לפני הנישואין הפך לנחלת הכלל. אם בעבר רק בעלי ממון רב היו עורכים הסכם ממון, שכיום גם אנשים מן המניין שאינם אמידים מעדיפים לעגן את כל העניין הכספי בהסכם ממון, וזאת במטרה למנוע מחלוקות בעתיד, הרי העתיד אף פעם לא ידוע.


התופעה של הסכם ממון לאחר הנישואין

את החתימה על הסכם ממון לפני הנישואין אפשר להבין, הכל וורוד ורומנטי, ולכן קל יותר לגשת לתהליך ולהבין את הרציונל העומד מאחורי הסכם זה. אולם, ישנה תופעה חדשה של זוגות החותמים על הסכם ממון לאחר שנים (ולפעמים שנים רבות) של נישואין. נסביר כי מדובר על הסכם המסדיר את יחסי הממון בין בני זוג לאחר הנישואין, כאשר ההסכם יכול להיות במקרים של זוגות ששכחו לבצע זאת טרם החתונה, או שמעוניינים להסדיר את הנושא כמה שנים לאחר מכן משיקולים שונים.


מהו הסכם ממון ולמה הוא כל כך חשוב?

אחרי שהסברנו את התופעה, נציין כי הסכם ממון הוא חוזה ייחודי ומשפטי לכל דבר אשר נחתם בין בני זוג ומסדיר את כל ענייני הממון ביניהם למקרה של חלילה פרידה או פטירה. את החוזה המדובר עורכים באמצעות עורך דין לענייני משפחה מתמחה בתחום עריכת הסכמים, ובין היתר גם בעריכת הסכם ממון. מובן שמסמך זה מקבל אישור מטעם נוטריון ועליו להיות הוגן ומוסכם על שני הצדדים.  

החשיבות של הסכם ממון לא תמיד ברורה בעת החתימה עליה, אלא מתגלה כחשובה דווקא כאשר בני הזוג מחליטים לפרק את החבילה. אחת הסוגיות הכואבות בעת פרידה או גירושין היא דווקא נושא חלוקת הרכוש המוציאה מבני הזוג אמוציות רבות אשר מגיעות לידי מחלוקות וסכסוכים לא רק בין בני הזוג, אלא גם למעורבות גורמים נוספים כמו ההורים שהשפעתם ניכרת לא פעם על התנהלותם של בני הזוג.

למעשה, חתימה על הסכם ממון טרם הנישואין יכולה למנוע את כל המחלוקות, כיוון שהכל מוסדר מראש וכל אחד יודע כיצד הרכוש יחולק במקרה של חלילה פרידה. אבל לא רק ענייני רכוש, הסכם ממון מאפשר להסדיר גם סוגיות נוספות שעלולות להתעורר בעת גירושין כמו נושא המזונות, משמורת הילדים ועוד. כמובן שכל זוג על פי בקשותיו.


מתי מומלץ לערוך הסכם ממון?

כפי שאמרנו, נושא עריכת הסכם ממון עולה ברוב המקרים לפני הנישואין, שאז בני הזוג משוחחים בניהם ברגישות על הנושא ופונים לעו"ד על מנת להסדיר את עניין הממון. אולם הדבר אינו מחייב לערוך את ההסכם דווקא לפני הנישואין, אלא ניתן לערוך אותו גם לאחר הנישואין ואפילו 10-20 שנים לאחר מכן. אגב זוהי תופעה מקובלת מאוד היום, הרי המודעות  של הסכם ממון עלתה בשנים האחרונות, ולכן זוגות שלא ערכו את הסכם זה טרם החתונה, מעוניינים לערוך אותו לאחר הנישואין. מקרים נוספים לעריכת הסכם לאחר הנישואין, היא במקרה שאחד מבני הזוג קיבל סכום כסף גדול כמו ירושה, מענק כספי, מניות מהחברה בה הוא עובד וכך הלאה. למעשה, ברצונו להגן על כספים אלה, כך שבמקרה של גירושין הכספים לא יחולקו שווה בשווה.


כיצד מחלקים את הרכוש במידה ואין הסכם ממון?

חשוב לדעת שכיום יש בישראל חוק המסדיר את עניין חלוקת הרכוש בין בני זוג במקרה של גירושים. שם החוק הוא "חוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל”ג- 1973". חוק זה הוא למעשה ברירת מחדל, כלומר במידה ולא נערך בין בני הזוג הסכם ממון המסדיר את עניין חלוקת הרכוש, החלוקה תעשה באופן שווה. אלא מה, שדווקא בזמן זה מתעוררות מחלוקות לדוגמה צד אחד טוען שהוריו העניקו לו כספים לצורך רכישת הדירה ולכן חלוקה שווה אינה הוגנת, מאידך הצד השני יוכל לטעון כי עבודתו אפשרה להם ליהנות מרמת חיים גבוה וכך הלאה.


ההבדלים בין השניים

הסכם ממון לפני הנישואין נחשב לפשוט יותר, בעוד המחוקק קבע כי ניתן לבצע הסכם ממון לאחר הנישואין וזאת במסגרת חוק יחסי ממון, אך אישורו של הסכם זה נוקשה יותר ודורש את אישורו של בית המשפט. במקרה זה, השופט יוודא כי בני הזוג הבינו את משמעות ההסכם ושאכן הוא הוגן לשני הצדדים ורק לאחר מכן יאשר אותו. רק לצורך ההשוואה, הסכם ממון לפני הנישואין דורש אישור של נוטריון בלבד.


לא רק הפרוצדורה, גם העניין הרגשי

נראה כי הפרוצדורה של הסכם ממון לאחר הנישואין והצורך בהגעה לביהמ"ש היא החלק הקל 'בעסקה'. כאשר מדובר על בני זוג החיים יחד שנים, הדבר מורכב יותר רגשית ביחס לבני זוג שרק התחילו את החיים ועומדים לפני היום המרגש בחייהם. למה זה קורה? כיוון ששני הזוג חיים יחד כמה שנים טובות, כל אחד מהם בנפרד מפתח ציפיות מסוימות ומעוניין לצבור יחד רכוש על מנת לחיות ברווחה כלכלית.

דבר נוסף, הסכם שכזה יכול לערער מעט את הביטחון של הצד השני, ויכול לרמוז על פרידה קרבה או לעיתים על רומן מחוץ לנישואין. אולם חשוב להבין שלא תמיד הדבר מצביע על הגרוע מכל, אלא הסכם ממון הוגן המנוסח היטב יכול להטיב עם שני הצדדים, ויכול גם לסייע לבני הזוג לשמור כל אחד על ממונו וזכויותיו. לדוגמה במקרה של פטירה או במקרה שיש לאחד מבני הזוג ילדים מנישואין קודמים והוא מעוניין להוריש לילדיו יותר.

לסיכום, הסכם ממון הוא בהחלט אחד ההסכמים החיוניים בין בני זוג ובעיקר לאלה שנמצאים בתחילת הקשר הזוגי. ההסכם יוכל למנוע מחלוקות רבות והגעה לכותלי בית המשפט, ולכן יפה שעה אחת קודם. אולם, אין זה מחייב לערוך הסכם רק טרם הנישואין, אלא אף פעם לא מאוחר להסדיר את העניינים הכספיים ולחיות בשקט, שלווה וכמובן בהרמוניה.