ביטול או שינוי הסכם ממון

לייעוץ עם עורך דין

כל מה שצריך לדעת על ביטול ושינוי הסכם ממון

הסכם ממון נועד להסדיר את העניינים הרכושיים בין בני הזוג, אך לא פעם הסכם שכזה נכתב בצורה שאינה מקובלת משפטית, או שיש בו פגם ואחד מבני הזוג מעוניין לבטל או לשנות בו סעיפים. בנוסף, ישנם מקרים שבני הזוג נפרדו וברצונם לבטל את ההסכם. הבאנו בפניכם כאן בכתבה את כל המידע על ביטול ושינוי הסכם ממון.

עריכת הסכם ממון הפכה לנפוצה מאוד בשנים האחרונות, ואם בעבר הסכם זה היה נחלתם של אנשים בעלי ממון רב, כיום הוא הפך לנחלת הכלל. הסכם ממון נועד להסדיר מספר סוגיות בין בני הזוג, אם אלה סוגיות הקשורות לחיים המשותפים, הרכוש, גידול הילדים ועוד. אולם, ישנם לא מעט מקרים שבהם אנשים מעוניינים לבטל את ההסכם ממגוון סיבות כמו הסכם שנחתם ללא ייצוג משפטי, תחת לחץ, הסכם שיש בו פגם או מכל סיבה אחרת. נציין כי הדבר אפשרי, אך כרוך בהתנהלות ממושכת מול בית המשפט ולרוב סיכויי ההצלחה בו נמוכים, תלוי כמובן במקרה הספציפי ובייצוג המשפטי.


מתי יש צורך לשנות הסכם ממון?

פעמים רבות בני הזוג מעוניינים יחד לבצע שינויים בהסכם, כיוון שייתכן והוא אינו משקף את מטרותיהם או את הצרכים של אחד מהם ומדובר על הסכם ישן. לדוגמה, במידה ובני הזוג רוכשים יחד נכס משותף ומעוניינים להסדיר את עניין החלוקה במקרה של פרידה, למשל אם אחד מהם הביא סכום כסף גדול יותר ומעוניין שבקרה של פרידה הדירה לא תחולק שווה בשווה, אלא לפני אחוזים. כמובן שיש עוד מקרים שונים המצריכים שינוי בהסכם בהתאם לנסיבות המשתנות והדרישות של בני הזוג.

חשוב להבין שכל שינוי בהסכם חייב להיות בהסכמה הדדית של שני הצדדים, ולכן לא דיי בכך שרק צד אחד מעוניין לשנות דבר מה. ישנו סעיף בחוק אשר קובע כי ישנם שינויים שבני הזוג יוכלו לבצע באופן עצמאי חוק זה מצוין בסעיף 5 (א)(3) לחוק, המאפשר לבני זוג לערוך שינויים, לדוגמה נכסים שבני הזוג הסכימו בכתב ששווים לא יאוזן ביניהם. אולם, חשוב להבין כי מדובר על שינויים מינוריים בלבד המתייחסים לנכס ספציפי. מובן שמומלץ לבצע כל שינוי באופן ברור ולאשרו כדין בבית המשפט או אצל עורך דין לענייני משפחה, וזאת כדי למנוע סיכונים מיותרים וגם למען מתן הודעה משפטית מפורשת.


כיצד מתחילים בהליך ביטול או שינוי הסכם ממון?

ביטול או שינוי הסכם ממון מבצעים דרך הגשת בקשה לבית המשפט, אולם חשוב לדעת שיש צורך בייצוג משפטי על ידי עורך דין לענייני משפחה המתמחה בתחום זה, על מנת שיציג בפני בית המשפט את הטענות לבקשה. לדוגמה, אם ההסכם נחתם תחת לחץ או שלא כדין. עורך דין יוכל לייצג את המבקש ולהגדיל את הסיכוי לזכות, אך כאמור במקרה של שינויים או ביטול ההסכם יש צורך בהסכמה של שני בני הזוג.


איך עובד הליך שינוי ההסכם?

על מנת להתחיל את הליך שינוי ההסכם, יש לגבש את ההסכמה יחד, על מנת שתדעו אילו סעיפים חדשים או אילו שינויים יוכנסו להסכם הממון. נציין כי במקרה של שינויים מהותיים יש לערוך הסכם חדש או לחלופין להכניס נספח נוסף להסכם, לחתום ליד כל שינוי שנעשה בהסכם ולאשרו כדין מול בית המשפט או מול נוטריון (לפי סוג ההסכם). לדוגמה, הסכם ממון הנערך טרם הנישואין, דיי באישור של נוטריון, אולם הסכם ממון הנחתם לאחר הנישואין מצריך את אישורו של בית המשפט.


מה עושים במקרה ובן הזוג מתנגד לשינוי ההסכם?

ביטול ושינוי הסכם ממון חייבים להיעשות בהסכמת שני הצדדים, שהרי כל עוד לא בוצעו שינויים או ההסכם לא בוטל כדין הסכם הממון תקף ללא כל הגבלה של זמן. ישנן סיטואציות שבן הזוג מעוניין לבטל את ההסכם או לבצע בו שינויים, ובן הזוג השני מסרב. במקרה זה קיימות בפניו שתי אופציות: או לסיים את הקשר הזוגי ולהיפרד וכך לקיים כביכול את ההסכם ולבצע חלוקה לפי ההסכם, והאופציה השנייה היא לקיים את ההסכם כפי שהוא. מובן שבמקרים חריגים ניתן לגשת לבית המשפט על מנת לבטל או לשנות את ההסכם, אך חייבת להיות לכך סיבה מספקת לדוגמה חתימה תחת לחץ, זיוף חתימה, אי ייצוג משפטי וכו'.


סיפור מקרה על ביטול הסכם ממון

כידוע, קשה מאוד לבטל הסכם ממון, וודאי אם הוא נכתב ונחתם מרצון ובהסכמת שני בני הזוג, אך כאמור ישנם מקרים חריגים. מקרה מוכר במערכת המשפטית הוא אדם אשר חתם על הסכם ממון עם בת זוגתו, כאשר ההסכם כלל כמה שורות בודדות בהן כתבה בת זוגתו שהוא מוריש לה את כל נכסיו במקרה של פרידה או פטירה. אותו אדם חשב כי מדובר ב'הסכם מגירה', ונועד רק כדי לספק לבת זוגתו שקט וביטחון, ולכן חתם ואישר את ההסכם מול בית המשפט.

אולם, החליטה בת זוגתו לממש את ההסכם ולהעביר את כל רכושו אליה בסיוע של עורך דין מטעמה. אותו אדם נותר חסר כל בגיל מבוגר יחסית. אך הבעל פנה לבית המשפט וטען כי שגה בחתימתו על ההסכם וכי לא היה כלל מיוצג, לא הבין את משמעות ההסכם ולא הבין על מה חתם וכי בת זוגתו הערימה עליו וניצלה את חולשתו. אי לכך, בית המשפט פסק לבטל את ההסכם לאחר דיונים ארוכים ומייגעים.

לסיכום, הסכם ממון הוא בהחלט הסכם חיוני המבטיח לבני הזוג שקט נפשי, אך חשוב להבין כי קשה מאוד לבצע שינויים (מהותיים שאינם בהסכמת הצד השני), כמו גם קשה מאוד לבטל הסכם ממון לאחר שנחתם כדין, ולכן חשוב לערוך מראש את ההסכם מול עורך דין לענייני משפחה אשר יעניק ייעוץ משפטי הוגן לשני הצדדים. עם זאת, במידה ותרצו לבצע שינויים בעתיד, הדבר תמיד אפשרי, אך גם כאן מומלץ לבצע את השינויים בעזרת עורך דין המתמחה בתחום.